NA ANTENIE: Serce i umysł
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Sąd zdecydował. Były wiceprezydent Ostrowa odbędzie karę więzienia?

Publikacja: 19.05.2026 g.15:57  Aktualizacja: 20.05.2026 g.07:52 Danuta Synkiewicz
Wielkopolska
Były wiceprezydent Ostrowa Mikołaj Kostka trafi do więzienia? Sąd Okręgowy w Kaliszu odwiesił mu warunkowe zawieszenie kary. Chodzi o prawomocny wyrok roku więzienia za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków z czasów, gdy był wiceburmistrzem Jarocina.
sąd - Katerina Bolovtsova - Pexels
Fot. Katerina Bolovtsova (Pexels)

Spis treści:

    Sąd zakazał Kostce pełnienia funkcji publicznych na dwa lata. Tymczasem, jak wynika z dokumentów Mikołaj Kostka, mimo wyroku pełnił funkcję pełnomocnika prezydent Ostrowa ds. rozwoju. Funkcja ta była społeczna. Dopiero po ostrej krytyce ze strony opozycji zrezygnował z tej funkcji. 

    Sąd po przeprowadzeniu postępowania zarządził wykonanie kary jednego roku

    - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Maciej Meler. 

    Decyzja nie jest prawomocna.

    Były wiceprezydent Ostrowa Mikołaj Kostka nie zgadza się z decyzją Sądu Okręgowego w Kaliszu. Zapowiedział, że będzie się od niej odwoływał.

    Mam wiele poprzedzających opinii prawnych wyspecjalizowanych kancelarii, które w sposób jednoznaczny i bez najmniejszych nawet wątpliwości wskazywały na możliwość objęcia funkcji pełnomocnika o charakterze doradczym oraz podjęcia współpracy doradczej że spółkami

    - argumentuje Kostka.

    Były wiceprezydent dodaje, że miał orzeczony wyłącznie zakaz zajmowania określonych stanowisk, a nie prowadzenia działalności gospodarczej.

    Sąd mi nie orzekł wykonywania pracy i wykonywania własnej działalności gospodarczej także na rzecz miasta i podmiotów miejskich. Ja taką pracę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogłem w ramach np. pełnomocnika, albo innej funkcji doradczej prowadzić na rzecz miasta. Tu nie chodziło o wypłatę wynagrodzenia, tylko chodziło o to, że nie mogę być decydentem

    - tlumaczy.

    Zdjęcie Danuta Synkiewicz Danuta Synkiewicz

    Reporterka w Kaliszu i Ostrowie. Zagląda także do Krotoszyna, Ostrzeszowa, Pleszewa i Kępna. Wsłuchuje się w proste ludzkie sprawy, ale też relacjonuje życie miast z ich samorządowej perspektywy. Zgłębia historię regionu, bo wciąż jest wiele do odkrycia. Miłośniczka filharmonii i teatru, sprawdza co dzieje się w galeriach sztuki i muzeach. 

    https://www.radiopoznan.fm/n/x7sEh1
    KOMENTARZE 1
    jarociniak 20.05.2026 godz. 05:32
    W tz. samorządzie Jarocina,były bądż są osoby,co dokonały większych szkód,jak ten członek sld,Ustawiane przetargi,handel gruntami na lini gmina Jarocin-osoby prywatne,na szkode gminy Jarocin,itd...Nikt nie poniusł odpowiedzialnosci.Towarzysz Kostka,morze sie uwarzać za osobe poszkodowana,bo morze trafić do kryminału,a złodzieje w samorzadzie beda krasc dalej.