Pracownia powstała w dawnym technikum kolejowym.
- To urządzenia, jakie znajdziemy u dyżurnego ruchu - mówi dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Rafał Paterek.
Te same urządzenia, ten sam zestaw monitorów. To młody człowiek, jak ukończy technikum i trafi do zakładu pracy, który posiada ten sprzęt, to siada jak do swojego. Tak, że to jest ta olbrzymia wartość dodana tworzenia tego typu pracowni
- tłumaczy dyrektor.
To trzecia pracownia do nauki zawodów związanych z kolejnictwem. Dwie pierwsze powstały kilka miesięcy temu. Zostały one wyposażone w nowoczesny symulator maszynisty, który umożliwia uczniom odbywanie realistycznych jazd wirtualnym pociągiem i obserwowanie sytuacji oraz warunków terenowych, które mogą wystąpić w rzeczywistości.
Pracownia inżynierii starowania ruchem kosztowała prawie 200 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu ostrowskiego przy wsparciu dwóch firm związanych z koleją.