Ich ubiór nawiązywał do Belle Epoque, czyli przełomu XIX i XX wieku. Uczestnicy pod przewodnictwem rekonstruktorów z Corona Florum i przewodników z Grupy Rekonstruktorsko-Historycznej „Ziemia Obiecana” ruszyli w pięciogodzinną podróż szlakiem secesji w Poznaniu.
„Podobne spacery organizowane są także w Łodzi i Warszawie, teraz czas na Poznań” – powiedział nam Maciej Rembalski z Corona Florum.
Trochę tej secesji mamy, głównie na Jeżycach, ale nie tylko. W swoich spacerach odwołujemy się przede wszystkim do Belle Epoque i lat mniej więcej 1895–1914.
Uczestnictwo jest bezpłatne, ale wymagany jest odpowiedni ubiór, nawiązujący stylem do dziennych strojów z tamtego okresu. Jedna ze spacerowiczek, która sama uszyła swój strój, opowiadała o modzie tamtych lat.
„Można wyróżnić kilka elementów stroju klasycznej kobiety z Belle Epoque” – usłyszeliśmy.
Panie inspirowały się elementami roślinnymi albo na przykład owadami. Stąd wzięła się tzw. talia osy. Modne były długie suknie z trenem, pojawił się także „gest secesyjny”, czyli podwijanie sukni i eksponowanie dekoracyjnej halki, często bogaciej zdobionej niż suknia wierzchnia.
Rekonstruktorzy planują kolejne tematyczne spacery po Poznaniu.