NA ANTENIE: Leżak
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

30-lecie Galerii Sztuki w Mosinie

Publikacja: 02.05.2023 g.14:14  Aktualizacja: 02.05.2023 g.14:17
Galeria Sztuki w Mosinie została powołana do życia w 1993 roku, z inicjatywy dwóch artystów plastyków – mieszkańców Mosiny, profesorów Bogdana Wegnera i Jacka Strzeleckiego, przy wsparciu ówczesnego samorządu Gminy Mosina. Od zarania działalności, jej misją było tworzenie kulturowego „mostu” pomiędzy Mosiną, a Miastem Poznań, mostu do dorobku polskiej sztuki współczesnej dla mieszkańców Gminy Mosina, poprzez prezentacje w naszym mieście dokonań artystów związanych z poznańską uczelnią artystyczną – dawniej Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, następnie Akademią Sztuk Pięknych, a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
30-lecie Galerii Sztuki w Mosinie - Organizator
Fot. Organizator

Ta realizowana przez trzydzieści już lat misja wpisuje się w szeroko pojętą edukację artystyczną naszej lokalnej społeczności, którą Galeria realizuje dotąd nieprzerwanie, poszerzając jeszcze swoją działalność w tym zakresie również o inne dziedziny sztuki.

W Galerii odbyło się dotąd blisko 370 wystaw polskiej sztuki współczesnej. Swoje prace pokazywali tu między innymi tacy uznani, polscy artyści plastycy jak: Jan Berdyszak, Stanisław Radwański, Bogdan Wegner, Wiesław Koronowski, Jacek Strzelecki, Wojciech Muller, Norbert Skupniewicz, Jacek Jagielski, Józef Kopczyński, Andrzej Jeziorkowski. Nad poziomem wystawienniczym Galerii nieprzerwanie czuwa Rada Artystyczna, którą tworzą wykładowcy i artyści związani z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, od samego początku także Burmistrz Gminy Mosina i kierownik Galerii Miejskiej w Mosinie, a od 2018 r. dyrektor Galerii Sztuki. Warto również wspomnieć, że z myślą o najmłodszych odbiorach sztuki, od lat Galeria prowadzi również współpracę z naszymi gminnymi szkołami, w ramach której odbywają się tu poglądowe lekcje plastyki.

W ramach swojej działalności, idąc za potrzebą zwiększenia swojej oferty kulturalnej, od 2015 r. Galeria organizuje cieszące się równie dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności cykliczne spotkania w „Salonie Poetyckim” prowadzonym przez poznańską poetkę Kalinę Izabelę Zioła. Od 2019r. w Galerii odbywają się spotkania z cyklu „Muzyka w Galerii” realizowanych we współpracy z prof. Marcinem Murawskim, a także – spotkania z twórcami w różnych dziedzinach sztuki pod nazwą „Sztuka czyli życie”, w których gościli już znani aktorzy Maria Rybarczyk, Michał Grudziński, Andrzej Lajborek, czy Zbigniew Grochal. Spotkania prowadzi Anna Kochnowicz - Kann. Zatem obraz, słowo i dźwięk – wszystkie trzy aspekty sztuki prezentowane w Galerii, z formami aktywizacji ich odbiorców włącznie, to obecna misja Galerii edukacji artystycznej oferowanej społeczności lokalnej.

Nie można także zapomnieć o edukacji historycznej, bo Galeria Sztuki prowadzi równolegle niezwykle ważne działania organizując wystawy historyczne, gromadząc i poszerzając zbiory, prowadząc żywe lekcje historii dla uczniów mosińskich szkół. Od roku 2018 formalnie stała się spadkobiercą działalności powstałej w 1985 r. Izby Muzealnej w Mosinie, a jubileusz Galerii, to także uznanie dla wieloletniej działalności Izby z zakresu upamiętniania lokalnej historii i edukacji historycznej.

Działalność Galerii Sztuki w Mosinie doceniana jest nie tylko przez mieszkańców naszej Gminy, chętnie korzystających z jej oferty. Doceniona została także przez samorząd Powiatu Poznańskiego. Już dwukrotnie Galeria zaszczycona została certyfikatem, pierwszy w 2018 i kolejne w 2019 i 2022 oraz rekomendacją „Atrakcji Turystycznej Powiatu”. Nie bez znaczenia jest zatem jej rola w promowaniu Gminy Mosina w regionie.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zrozumienie samorządu Gminy Mosina potrzeby istnienia naszej instytucji, gdyby nie jego wsparcie – niekomercyjna działalność Galerii utrzymywana jest cały czas z budżetu Gminy Mosina. Jej trzydziestoletni jubileusz, to także ogromny dorobek samorządu tej Gminy. Dodatkowo, to także wsparcie instytucji zewnętrznych i wielu osób – przyjaciół Galerii, dzięki którym jej działalność mogła przybrać jeszcze większe rozmiary.

Organizując wydarzenie z okazji 30-lecia działalności, chcemy nie tylko tę naszą działalność podsumować, ale także podziękować, również mieszkańcom – najważniejszym odbiorcom naszych działań. Chcemy podziękować im kolejnym, atrakcyjnym wydarzeniem kulturalnym. W dniu jubileuszu, 6 maja br., poza uroczystością oficjalną w budynku Galerii, zaprosimy mieszkańców również na uliczny festiwal sztuki – interaktywne widowisko plenerowe w formie korowodu opartego na kompilacji sztuk wizualnych i muzycznych, nawiązującego do 30-letniej historii Galerii Sztuki w Mosinie.

http://www.radiopoznan.fm/n/kH3rl4
KOMENTARZE 0

SERWIS INFORMACYJNY


GODZINY: 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00

@TWITTER